Kazimierz Kochański

Bagażu nie za wiele

Zbliża się Zjazd Delegatów Związku Literatów Polskich. Za nami refleksje, związane z wyborami w oddziałach. Czy wiemy już, w którym miejscu jest nasze, każdego z członków miejsce? Czy to akceptujemy? Co nosimy za pazuchą?

Przywieźmy do Warszawy troskę o stan literatury, o jej rangę w naszym kraju i za granicą, o jej jakość, o nowe trendy… Podzielmy się w stolicy wiedzą o nas samych – bardzo młodych, w wieku dojrzałym i starszych. Postarajmy się rozważyć, czy nasza twórczość przydaje się bardziej sztuce czy niesie ze sobą wartości społeczne (jakie wartości?)? Udowodnijmy, że nie ma twórczości „związkowej”. Z czym, czym, jak chcemy być obecni w placówkach oświaty?

Jest wiele naprawdę ważnych spraw.

Są również zagadnienia personalne. Władza i jej funkcjonowanie. Ale nie po to wstępowaliśmy do naszego związku, aby tym głównie się zajmować. Jesteśmy literatami i to jest najistotniejsze. Nie wolno bagatelizować elementów socjalnych i ich poboków; pamiętajmy jednak o wspólności i integracji. O dobru, któremu służymy.

Mamy swoje płaszczyzny do dyskusji i swoje „nośniki porozumiewania się”. Nie służmy, nie dajmy satysfakcji, nawet w dobrej intencji, ludziom nam niekoniecznie przyjaznym. Fora internetowe nie należą do naszych „komunikatorów”. Niezadowolenia należą do codziennych przypadłości każdej grupy społecznej. Nie chcę być utożsamiany z każdą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Kazimierz Kochański

  1. Jurek pisze:

    Kaziu,to co napisałeś,mądre i wyważone.

    Polubienie

  2. List oddaje moje przemyślenia przedzjazdowe. Pisarz powinien być ponad małości nic nie wnoszących rozgrywek personalnych. Związek dla przyjaznych związków, w służbie pisarzom. I bądźmy zadowoleni.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s