Grzegorz Trochimczuk

Nowe relacje: pisarze – miasto

Potrzebne jest nowe otwarcie w relacjach między środowiskami literatów a władzami lokalnymi. Podstawowy cel: przybliżyć mieszkańcom dorobek środowisk twórczych, książki i ich autorów. Nad ukształtowaniem dobrych rozwiązań w tym zakresie pracuje Warszawski Oddział ZLP.

6 lipca br. odbędzie się spotkanie reprezentacji Oddziału z Prezydentem Warszawy. Poświęcone będzie ono nie tylko współpracy przy realizacji ważnych wydarzeń kulturalnych, jakim jest na przykład tegoroczna 44. Warszawska Jesień Poezji, lecz także rozmaitych form promocji, które mogłyby znaleźć się na stałe w kalendarzu kulturalnych imprez miasta. Im bardziej znani będą mieszkańcom żyjący pośród nich pisarze, tym łatwiej dotrze do nich współczesna literatura.
Dzisiaj, przy panującej wszechwładnie komercji, gdy „niszowa” praca artystyczna nie ma szans na przebicie się do czytelnika, nie wystarczą kameralne spotkania klubowe dla mało licznych słuchaczy. Trzeba z rozmachem organizować uliczne wystawy plenerowe, otwierać sezonowe sceny literackie, znaleźć miejsce dla słów poety na bilbordzie, włączyć dorobek literacki miejscowych twórców do programów promocji miast i regionów. Literatura może także inspirować nowe formy więzi między miastami partnerskimi.

Udany start, jakim ma być lipcowe spotkanie w Warszawie może zaowocować także w wielu innych miastach. Warto dzielić się doświadczeniami, które już zostały zebrane w poszczególnych ośrodkach. Podzielcie się nimi – ciekawymi przedsięwzięciami, dzięki którym ważniejsze staje się słowo, polska literatura współczesna.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Grzegorz Trochimczuk

  1. Kazimierz Kochański pisze:

    Kultura, sztuka, w tym literatura, to fundament każdego narodu. Trzeba pamiętać o ideach i ideałach, jakie niosą sobą sztuki piękne; o wzorcach na których młodzież i dzieci mogą się oprzeć – dorosłym też niezbędna jest podpowiedź wspomagająca weryfikację ich indywidualnego postrzegania wszechobecnej rzeczywistości. Społeczeństwo tworzą wspólnoty, a wspólnotom niezbędna jest choćby elementarna zbieżność celów; jak ją utworzyć bez porozumienia emocjonalnego, bez wspólnego języka porozumienia?
    Życzę Państwu znalezienia choćby tych dwóch kierunków, a owoce będą nieprzebrane.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s